Alegem produsele independent. Cumpărăturile făcute prin linkurile noastre ne pot aduce un comision, fără cost în plus pentru tine.

De ce să ai încredere în noi
Misiunea noastră este să te ajutăm să alegi produsele potrivite și să înțelegi ce merită cu adevărat cumpărat. Analizăm atent fiecare recomandare, comparăm specificațiile declarate de producători și scenariile reale de utilizare, pentru ca tu să găsești mai ușor opțiunea potrivită.
Selecția rapidă
5 recomandări, în ordinea clasamentului editorial.
- Locul 1Cel mai bun per total

Samsung T7
Vezi oferta pe eMAGSSD de 1 TB cu 1.050/1.000 MB/s, 58 g, rezistență declarată la căderi de 2 m și două cabluri; mai ieftin decât Samsung T9.
Avantaje
- Viteze de 1.050/1.000 MB/s
- Doar 58 g
- Cădere de la 2 m, declarat
- Două cabluri în pachet
Dezavantaje
- Mai lent decât Samsung T9
- Garanție de 3 ani
- Locul 2Cel mai rapid

Samsung T9
Vezi oferta pe eMAGSSD de 1 TB cu USB 3.2 Gen 2×2, până la 2.000 MB/s la citire, căderi de la 3 m declarate și 5 ani garanție; cel mai scump.
Avantaje
- Până la 2.000 MB/s la citire
- USB 3.2 Gen 2×2, 20 Gbps
- Cădere de la 3 m, declarat
- Garanție de 5 ani
Dezavantaje
- Cel mai scump din top
- Viteza maximă cere port Gen 2×2
- 122 g, de peste două ori T7
- Locul 3Cel mai bun raport calitate-preț

Kingston XS1000
Vezi oferta pe eMAGSSD de 1 TB cu 1.050/1.000 MB/s, 28,7 g și 5 ani garanție, mai ieftin decât Samsung T7.
Avantaje
- Aceleași viteze ca Samsung T7
- 28,7 g
- Garanție de 5 ani
- Mai ieftin decât Samsung T7
Dezavantaje
- Fără mențiune la căderi
- Pachet declarat diferit
- Locul 4Cel mai ieftin

ADATA SC610
Vezi oferta pe eMAGSSD de 1 TB cu 550/500 MB/s, 13 g și 5 ani garanție, cel mai ieftin din top; conectorul USB-A e al unității.
Avantaje
- Cel mai ieftin din top
- 13 g, cea mai ușoară
- Garanție de 5 ani
- Conector USB fără capac
Dezavantaje
- Doar 550/500 MB/s
- Fără cablu, doar USB-A
- Fără mențiune la căderi
- Locul 5Test de cădere MIL-STD-810G

ADATA SD620
Vezi oferta pe eMAGSSD de 1 TB cu test de cădere MIL-STD-810G de la 1,22 m, până la 520 MB/s, 54,9 g și 3 ani garanție.
Avantaje
- Test de cădere MIL-STD-810G
- Cădere de 1,22 m, declarat
- Interfață USB 3.2 Gen 2
Dezavantaje
- Până la 520 MB/s
- Mai lentă decât Kingston XS1000
- Garanție de 3 ani
Glisează lateral pentru a vedea toate produsele →
Cuprins
Un SSD extern merită alegerea când ai nevoie de stocare rapidă pe care o iei cu tine. Cele cinci unități din top au toate 1 TB și cântăresc între 13 și 122 de grame. Vitezele maxime declarate merg de la 520 la 2.000 MB/s.
Recomandarea noastră e Samsung T7: declară 1.050 MB/s la citire și 1.000 MB/s la scriere și cântărește 58 de grame. Are rezistență declarată la căderi de la 2 metri și vine cu două cabluri. Costă mai puțin decât Samsung T9. Dacă vrei cea mai mare viteză, cel mai bun raport calitate-preț, cel mai mic preț sau un test de cădere standardizat, mai jos găsești câte un model.

Cel mai bun per total
Samsung T7
- Capacitate
- 1 TB
- Interfață
- USB 3.2 Gen 2
- Viteză de citire
- 1.050 MB/s
- Viteză de scriere
- 1.000 MB/s
- Greutate
- 58 g
- Rezistență la căderi
- 2 m
Pentru cei mai mulți cumpărători, alegem Samsung T7: declară până la 1.050 MB/s la citire și 1.000 MB/s la scriere. Sunt viteze potrivite pentru fotografii, clipuri video și arhive mari, iar prețul e mai mic decât la Samsung T9, deci primești viteză bună fără să alegi cel mai scump model din top.
Cântărește 58 de grame, are carcasă din aluminiu și interfață USB 3.2 Gen 2. Samsung declară rezistență la căderi de la 2 metri, într-un test intern, și 3 ani garanție. În pachet sunt două cabluri, USB-C–USB-C și USB-C–USB-A, deci îl poți lega atât de un port USB-C, cât și de unul clasic.
Unitatea se poate proteja cu parolă și criptare AES pe 256 de biți, printr-un software pentru PC, Mac și Android. Viteza maximă cere ca și calculatorul, și cablul să accepte USB 3.2 Gen 2, iar modul UASP să fie activ. Samsung T9 e mai rapid, cu până la 2.000 MB/s la citire.
Avantaje
- Viteze de 1.050/1.000 MB/s
- Doar 58 g
- Cădere de la 2 m, declarat
- Două cabluri în pachet
Dezavantaje
- Mai lent decât Samsung T9
- Garanție de 3 ani

Cel mai rapid
Samsung T9
- Capacitate
- 1 TB
- Interfață
- USB 3.2 Gen 2×2
- Viteză de citire
- 2.000 MB/s
- Viteză de scriere
- 1.950 MB/s
- Greutate
- 122 g
- Rezistență la căderi
- 3 m
Samsung T9 e cel mai rapid din top: declară până la 2.000 MB/s la citire și 1.950 MB/s la scriere, prin interfața USB 3.2 Gen 2×2, de 20 Gbps. Pagina de prezentare a producătorului dă 2.000 MB/s pentru ambele sensuri, iar specificațiile tehnice dau 1.950 MB/s la scriere; folosim cifra din specificațiile tehnice.
Cântărește 122 de grame, de peste două ori cât Samsung T7. Mai declară rezistență la căderi de la 3 metri, garanție de 5 ani și criptare AES pe 256 de biți. În pachet sunt două cabluri, dar costă mai mult decât oricare alt model din top, inclusiv Samsung T7.
Samsung precizează că viteza maximă cere un port și un cablu USB 3.2 Gen 2×2. O alegi dacă folosești des fișiere foarte mari și ai un port care acceptă interfața, altfel plătești pentru o viteză pe care portul nu o poate folosi.
Avantaje
- Până la 2.000 MB/s la citire
- USB 3.2 Gen 2×2, 20 Gbps
- Cădere de la 3 m, declarat
- Garanție de 5 ani
Dezavantaje
- Cel mai scump din top
- Viteza maximă cere port Gen 2×2
- 122 g, de peste două ori T7

Cel mai bun raport calitate-preț
Kingston XS1000
- Capacitate
- 1 TB
- Interfață
- USB 3.2 Gen 2
- Viteză de citire
- 1.050 MB/s
- Viteză de scriere
- 1.000 MB/s
- Greutate
- 28,7 g
Dacă vrei viteza lui Samsung T7 la un preț mai mic, alegem Kingston XS1000. Declară aceleași 1.050 MB/s la citire și 1.000 MB/s la scriere și costă mai puțin decât Samsung T7, deci obții aceeași performanță declarată plătind mai puțin.
Cântărește 28,7 grame, mai puțin de jumătate din cât Samsung T7, deci diferența se simte în geantă, și are interfață USB 3.2 Gen 2. Garanția e de 5 ani, ca la Samsung T9, iar temperatura de funcționare declarată merge de la 0 la 40 °C.
Nu am găsit declarată de producător nicio rezistență la căderi pentru Kingston, deci nu o putem compara cu declarațiile Samsung. Mai e o neconcordanță: în magazin pachetul apare doar cu SSD-ul, iar producătorul menționează un cablu USB-C–USB-A și un adaptor. Verifică ce primești înainte de comandă.
Avantaje
- Aceleași viteze ca Samsung T7
- 28,7 g
- Garanție de 5 ani
- Mai ieftin decât Samsung T7
Dezavantaje
- Fără mențiune la căderi
- Pachet declarat diferit

Cel mai ieftin
ADATA SC610
- Capacitate
- 1 TB
- Interfață
- USB 3.2 Gen 2
- Viteză de citire
- 550 MB/s
- Viteză de scriere
- 500 MB/s
- Greutate
- 13 g
La un buget mic recomandăm ADATA SC610, cel mai ieftin din top: declară până la 550 MB/s la citire și 500 MB/s la scriere, cam jumătate din viteza lui Samsung T7. Cântărește 13 grame, cel mai ușor din top, deci cedezi din viteză, dar câștigi la preț și la greutate.
Are 5 ani garanție și interfață USB 3.2 Gen 2. Nu folosește cablu: conectorul USB iese din carcasă prin împingere, fără capac, deci nu ai un cablu de căutat sau de pierdut. ADATA indică un conector de tip A, deci un laptop cu porturi USB-C cere un adaptor.
Nu am găsit declarată de producător rezistența la căderi, așa că o alegi pentru preț și greutate, nu pentru protecție. Dacă o folosești acasă, pentru fișiere pe care le muți rar, lipsa unei protecții declarate contează mai puțin decât dacă o porți zilnic într-un rucsac.
Avantaje
- Cel mai ieftin din top
- 13 g, cea mai ușoară
- Garanție de 5 ani
- Conector USB fără capac
Dezavantaje
- Doar 550/500 MB/s
- Fără cablu, doar USB-A
- Fără mențiune la căderi

Test de cădere MIL-STD-810G
ADATA SD620
- Capacitate
- 1 TB
- Interfață
- USB 3.2 Gen 2
- Greutate
- 54,9 g
- Rezistență la căderi
- 1,22 m
Dacă vrei o unitate cu rezistență declarată după un standard, alegem ADATA SD620: producătorul spune că a trecut testul de cădere MIL-STD-810G 516.6, de la 1,22 metri. Viteza declarată e de până la 520 MB/s, fără separare între citire și scriere, deci e mai mică decât la Samsung T7 și Kingston XS1000.
Cântărește 54,9 grame, are interfață USB 3.2 Gen 2 și 3 ani garanție. Samsung declară 2 metri la T7 și 3 metri la T9, dar în teste interne, deci cifrele nu se compară direct cu 1,22 metri după un standard.
Mai e o neconcordanță de nume: în magazin apare ca SD620Q, iar ADATA o numește SD620, cu codul SD620-1TCBK pentru 1 TB negru. Verifică numele și codul înainte de comandă, ca să fii sigur că unitatea din magazin e cea descrisă de producător.
Avantaje
- Test de cădere MIL-STD-810G
- Cădere de 1,22 m, declarat
- Interfață USB 3.2 Gen 2
Dezavantaje
- Până la 520 MB/s
- Mai lentă decât Kingston XS1000
- Garanție de 3 ani
Alte produse pe care le-am luat în calcul

SanDisk Portable SSD SDSSDE10
- Capacitate
- 1 TB
- Interfață
- USB 3.2 Gen 2
- Viteză de citire
- 600 MB/s
- Greutate
- 31,7 g
- Rezistență la căderi
- 2 m
SanDisk Portable SSD SDSSDE10 declară până la 600 MB/s la citire, are interfață USB 3.2 Gen 2, cântărește 31,7 grame și vine cu un cablu USB-C–USB-C. Producătorul declară protecție la căderi de la 2 metri și 3 ani garanție; viteza de scriere nu am găsit-o declarată de producător. Interfața e USB-C, deci intră direct în laptopurile și telefoanele cu port USB-C.
A rămas în afara topului pentru că viteza de citire e sub două treimi din cea a lui Kingston XS1000. O alegi dacă preferi marca SanDisk și o unitate ușoară, iar viteza maximă nu e criteriul principal.
Avantaje
- 600 MB/s la citire
- 31,7 g
- Cădere de la 2 m, declarat
Dezavantaje
- Fără mențiune la scriere
- Mai lent decât Kingston

Silicon Power PC60
- Capacitate
- 1 TB
- Interfață
- USB 3.2 Gen 2
- Viteză de citire
- 540 MB/s
- Viteză de scriere
- 500 MB/s
- Greutate
- 46 g
Silicon Power PC60 declară până la 540 MB/s la citire și 500 MB/s la scriere, cântărește 46 de grame, are 11,2 mm grosime și folosește interfața USB 3.2 Gen 2. Producătorul spune că rezistă la lovituri și căderi minore, fără o înălțime declarată, și oferă 3 ani garanție.
A rămas în afara topului pentru că viteza e aproape cea a lui ADATA SC610, iar prețul e mai mare. Mai e o neconcordanță: în magazin pachetul apare doar cu SSD-ul, iar Silicon Power menționează un cablu USB-C–USB-A. O alegi dacă vrei o unitate compactă cu USB-C și nu te deranjează diferența de preț.
Avantaje
- 540/500 MB/s
- 11,2 mm grosime
- 3 ani garanție
Dezavantaje
- Mai scumpă decât ADATA SC610
- Fără înălțime de cădere

Corsair EX300U 2 TB
- Capacitate
- 2 TB
- Interfață
- USB 3.2 Gen 2
- Viteză de citire
- 1.100 MB/s
- Viteză de scriere
- 1.100 MB/s
- Greutate
- 98 g
Corsair EX300U de 2 TB declară până la 1.100 MB/s la citire și la scriere și vine cu două cabluri USB-C–USB-C, unul de 30 cm și unul unghiular de 7 cm. Garanția e de 3 ani. Se conectează prin USB-C și funcționează cu PC, Mac și iOS.
A rămas în afara topului pentru că e singura unitate de 2 TB din pagină: celelalte sunt de 1 TB, deci prețurile nu se compară direct. Nu am găsit declarată de producător rezistența la căderi. O alegi dacă ai nevoie de 2 TB într-o singură unitate și îți ajung 1.100 MB/s.
Avantaje
- 2 TB într-o unitate
- Până la 1.100 MB/s
- Două cabluri USB-C
Dezavantaje
- Cea mai scumpă din pagină
- Fără mențiune la căderi
Ce trebuie să știi înainte să alegi un SSD extern
Viteza și interfața USB
Dacă folosești unitatea cu un laptop, interfața contează întâi. Șapte dintre cele opt unități din pagină folosesc USB 3.2 Gen 2, de 10 Gbps; Samsung T9 folosește USB 3.2 Gen 2×2, de 20 Gbps. Viteza maximă declarată merge de la 520 MB/s la ADATA SD620 la 2.000 MB/s la Samsung T9.
Samsung și Corsair precizează că viteza maximă depinde de conexiune: Samsung cere un calculator și un cablu care acceptă aceeași interfață, iar Corsair cere USB-C 3.2 Gen 2 sau mai bună. Verifică portul înainte să plătești pentru viteză.
Rezistența la căderi
Cinci dintre cele opt unități declară rezistență la căderi. Samsung T7 declară 2 metri, Samsung T9 3 metri, SanDisk 2 metri, iar ADATA SD620 1,22 metri după standardul MIL-STD-810G, deci unitățile nu se pot ordona după un singur număr. Silicon Power PC60 spune doar în general că rezistă, fără o înălțime. Pentru Kingston XS1000, ADATA SC610 și Corsair EX300U nu am găsit nimic declarat de producător despre căderi.
Cifrele nu se compară direct: Samsung le numește teste interne, iar ADATA citează un standard. Căutarea s-a făcut în specificațiile publicate de producători, iar ce nu am găsit rămâne nemenționat.
Dacă ai nevoie de parolă
Samsung T7 și Samsung T9 declară criptare AES pe 256 de biți, cu parolă. La Silicon Power PC60, criptarea AES pe 256 de biți apare legată de software-ul SP Widget. La celelalte cinci unități nu am găsit-o declarată de producător.
Garanția
Garanția declarată e de 5 ani la Samsung T9, Kingston XS1000 și ADATA SC610, și de 3 ani la celelalte cinci unități din pagină. Diferența contează dacă păstrezi unitatea mulți ani, pentru arhive sau copii de siguranță.
Greutatea și conectorul
Greutatea merge de la 13 grame la ADATA SC610 la 122 de grame la Samsung T9. Dacă îl porți zilnic în buzunar, diferența dintre ele e de 109 grame. Conectorul USB-A propriu al lui ADATA SC610 intră direct într-un port clasic, dar un laptop numai cu USB-C cere adaptor.
Dacă laptopul tău e lent
Un SSD extern nu accelerează hard diskul intern al unui laptop; dacă lentoarea vine de acolo, contează mai mult diferența dintre SSD și HDD la laptop decât un disc extern. Dacă stocarea internă nu e problema, un SSD extern rămâne o soluție bună pentru fișierele mari pe care le muți între dispozitive.
Ne verificăm întotdeauna informațiile
Recomandările Drumetie se bazează pe analiză editorială documentată, compararea specificațiilor oficiale, surse independente credibile și feedback documentat.
Ai o observație despre o recomandare? Contactează echipa Drumetie.







