Alegem produsele independent. Cumpărăturile făcute prin linkurile noastre ne pot aduce un comision, fără cost în plus pentru tine.

De ce să ai încredere în noi
Misiunea noastră este să te ajutăm să alegi produsele potrivite și să înțelegi ce merită cu adevărat cumpărat. Analizăm atent fiecare recomandare, comparăm specificațiile declarate de producători și scenariile reale de utilizare, pentru ca tu să găsești mai ușor opțiunea potrivită.
Cuprins
- Cel mai bun per totalTP-Link Deco BE22
- Cel mai bun raport calitate-prețMercusys Halo H27BE
- Pentru 6 GHz și internet rapidTP-Link Deco BE65
- Cel mai ieftinMercusys Halo H80X
- Pentru rețea cablatăHUAWEI WiFi Mesh X1 Pro
- Alte produse pe care le-am luat în calcul
- Ce trebuie să știi înainte să alegi un sistem mesh Wi-Fi
Un sistem mesh Wi-Fi merită alegerea când un singur router nu acoperă toată locuința. Cele cinci sisteme din top vin în pachete de două unități, iar patru dintre ele folosesc Wi-Fi 7. Viteza declarată merge de la 3 la 9,3 Gbps. Nu am inclus sistemele vândute de comercianți terți, pentru că topul cuprinde numai oferte vândute direct de eMAG.
Recomandăm TP-Link Deco BE22 pentru că declară Wi-Fi 7 și 3,6 Gbps, iar cele două unități se pot lega atât wireless, cât și prin cablu. Fiecare unitate are două porturi de 1 Gbps. Dacă ai alt buget sau alte nevoi, precum internet peste 1 Gbps sau porturi de 2,5 Gbps, mai jos găsești câte un model.

Cel mai bun per total
TP-Link Deco BE22
- Standard Wi-Fi
- Wi-Fi 7
- Viteză declarată
- 3,6 Gbps
- Benzi
- 2,4 + 5 GHz
- Porturi LAN
- 2 × 1 Gbps
- Mesh
- 2 unități
Pentru majoritatea cumpărătorilor alegem TP-Link Deco BE22, un sistem Wi-Fi 7 de 3,6 Gbps declarat, vândut în pachet de două unități. Viteza se împarte pe două benzi, 2.882 Mbps la 5 GHz și 688 Mbps la 2,4 GHz, deci cifra de 3,6 Gbps este suma lor. Partea mare vine din banda de 5 GHz. Îl alegem pentru combinația de funcții din rețea și din aplicație, iar nu pentru o viteză record.
Fiecare unitate are două porturi de 1 Gbps, care pot lucra ca WAN sau LAN. TP-Link declară că unitățile se leagă între ele simultan wireless și prin cablu, iar astfel crește viteza totală și scade latența, dar legătura prin cablu cere un cablu între unități. Mai declară MLO, adică trimiterea datelor pe mai multe benzi deodată, și conexiuni pentru până la 150 de dispozitive.
Aplicația include HomeShield, cu control parental și securitate pentru dispozitivele smart, dar funcțiile avansate cer abonament plătit. TP-Link dă 600 m² de acoperire numai pentru pachetul de 3 unități, iar pentru cel de 2 unități nu am găsit o cifră declarată de producător. Dacă ai internet peste 1 Gbps, porturile de 1 Gbps devin limita, deci Mercusys Halo H27BE sau TP-Link Deco BE65 merită comparate.
Avantaje
- Wi-Fi 7, 3,6 Gbps declarat
- Legătură wireless și prin cablu
- HomeShield în aplicație
- Până la 150 de dispozitive
Dezavantaje
- Porturi de doar 1 Gbps
- Funcții avansate cu abonament
- Acoperire 2-pack nedeclarată

Cel mai bun raport calitate-preț
Mercusys Halo H27BE
- Standard Wi-Fi
- Wi-Fi 7
- Viteză declarată
- 3,6 Gbps
- Benzi
- 2,4 + 5 GHz
- Porturi LAN
- 1 × 2,5 + 2 × 1 Gbps
- Mesh
- 2 unități
Dacă vrei aceeași viteză declarată la un preț mai mic, alegem Mercusys Halo H27BE. Declară Wi-Fi 7 și 3,6 Gbps, cu 2.880 Mbps la 5 GHz și 688 Mbps la 2,4 GHz, deci performanța pe hârtie e cea a lui TP-Link Deco BE22. Costă mai puțin decât TP-Link Deco BE22, iar în plus are un port de 2,5 Gbps.
Sistemul are un port de 2,5 Gbps și două de 1 Gbps, toate pentru WAN sau LAN, deci un calculator cu placă de rețea de 2,5 Gbps nu rămâne limitat la 1 Gbps. Mercusys declară acoperire de până la 460 m² pentru pachetul de 2 unități, iar sistemul conectează peste 150 de dispozitive. Pentru mesh, producătorul indică protocolul 802.11k/v/r.
Unitățile pot lucra ca router sau ca punct de acces, deci sistemul merge și peste un router existent. Funcțiile Wi-Fi 7 sunt 4K-QAM, MLO și Multi-RUs, dar banda de 6 GHz lipsește, așa că sistemul folosește doar 2,4 și 5 GHz. Față de Mercusys Halo H80X, are Wi-Fi 7 și un port de 2,5 Gbps, deci merită diferența de preț dacă ai dispozitive noi.
Avantaje
- Un port de 2,5 Gbps
- 460 m² declarați, 2 unități
- Mod router sau punct de acces
- Mai ieftin decât Deco BE22
Dezavantaje
- Fără bandă de 6 GHz
- Restul porturilor, de 1 Gbps

Pentru 6 GHz și internet rapid
TP-Link Deco BE65
- Standard Wi-Fi
- Wi-Fi 7
- Viteză declarată
- 9,3 Gbps
- Benzi
- 2,4 + 5 + 6 GHz
- Porturi LAN
- 4 × 2,5 Gbps
- Mesh
- 2 unități
Dacă ai internet peste 1 Gbps și dispozitive Wi-Fi 7, alegem TP-Link Deco BE65, singurul din top cu trei benzi. TP-Link declară 9,3 Gbps, adică 5.765 Mbps la 6 GHz, 2.882 Mbps la 5 GHz și 688 Mbps la 2,4 GHz. Față de TP-Link Deco BE22, adaugă banda de 6 GHz, dar o folosesc numai dispozitivele care o acceptă.
Fiecare unitate are patru porturi de 2,5 Gbps și un port USB 3.0, deci rețeaua cablată nu mai e limitată la 1 Gbps. TP-Link declară legătură între unități simultan wireless și prin cablu, canale de 320 MHz și peste 200 de dispozitive conectate. Producătorul menționează și MLO, 4K-QAM și compatibilitate cu Alexa și Google Assistant.
Este cel mai scump sistem din top, deci merită numai dacă folosești porturile de 2,5 Gbps sau banda de 6 GHz. HomeShield include planul Free Basic, iar planul Pro se plătește. În magazin, vitezele pe benzi apar diferit (574, 4.320 și 5.760 Mbps), iar noi am folosit cifrele producătorului. Pentru acoperire nu am găsit o cifră în metri pătrați declarată pentru pachetul de 2 unități.
Avantaje
- Singurul din top cu 6 GHz
- 4 porturi de 2,5 Gbps
- Port USB 3.0
- Peste 200 de dispozitive
Dezavantaje
- Cel mai scump din top, ca preț
- Planul Pro HomeShield e plătit
- Fără metri pătrați declarați

Cel mai ieftin
Mercusys Halo H80X
- Standard Wi-Fi
- Wi-Fi 6
- Viteză declarată
- 3 Gbps
- Benzi
- 2,4 + 5 GHz
- Porturi LAN
- 3 × 1 Gbps
- Mesh
- 2 unități
La un buget mic recomandăm Mercusys Halo H80X, cel mai ieftin sistem din top. Folosește Wi-Fi 6 și declară AX3000, adică 2.402 Mbps la 5 GHz și 574 Mbps la 2,4 GHz. Deci e mai lent decât Mercusys Halo H27BE și decât celelalte sisteme Wi-Fi 7 din pagină. Cedezi din viteză, dar câștigi la preț.
Mercusys declară acoperire de până la 460 m² pentru pachetul de 2 unități și conexiuni pentru până la 150 de dispozitive. Fiecare unitate are trei porturi Gigabit, deci ajung pentru un calculator, o consolă și un televizor legate prin cablu. Roaming-ul se face fără întreruperi într-o rețea unificată.
Sistemul se controlează din aplicație și are MU-MIMO, beamforming și control parental. Nu are însă Wi-Fi 7 și nici banda de 6 GHz, așa că un telefon Wi-Fi 7 se conectează la standardul Wi-Fi 6. Porturile sunt Gigabit, deci un abonament de până la 1 Gbps nu e limitat de ele.
Avantaje
- Cel mai ieftin din listă
- 460 m² declarați, 2 unități
- Control parental în aplicație
- Trei porturi Gigabit
Dezavantaje
- Wi-Fi 6, nu Wi-Fi 7
- Viteză declarată de 3 Gbps
- Doar porturi de 1 Gbps

Pentru rețea cablată
HUAWEI WiFi Mesh X1 Pro
- Standard Wi-Fi
- Wi-Fi 7
- Viteză declarată
- 3,6 Gbps
- Benzi
- 2,4 + 5 GHz
- Porturi LAN
- 4 × 2,5 Gbps
- Mesh
- 2 unități
Dacă vrei o rețea cablată rapidă, alegem HUAWEI WiFi Mesh X1 Pro, cu patru porturi de 2,5 Gbps. Porturile sunt adaptive, deci cablul de internet poate intra în oricare, fără un port WAN dedicat. Rețeaua fără fir folosește Wi-Fi 7 pe două benzi, deci rata declarată e de 2.882 Mbps la 5 GHz și 688 Mbps la 2,4 GHz.
Banda de 5 GHz are cinci antene, dintre care două sunt antene mesh pentru legătura între etaje, deci sistemul poate ajuta în locuințele pe mai multe niveluri. Costă mai puțin decât TP-Link Deco BE65, dar nu are banda de 6 GHz. Administrarea se face din aplicația HUAWEI AI Life, iar mesh-ul folosește protocoalele HUAWEI Mesh+ și 802.11k/v/r.
Producătorul declară control parental cu limitarea duratei, WPA3 și rețea pentru oaspeți. Nu am găsit declarate de producător acoperirea în metri pătrați și numărul maxim de dispozitive, deci nu le putem compara cu celelalte sisteme. Dacă rețeaua ta e în mare parte cablată, porturile contează mai mult decât aceste cifre.
Avantaje
- Porturi adaptive de 2,5 Gbps
- Antene mesh între etaje
- Control parental cu durată
- Wi-Fi 7 pe 2,4 și 5 GHz
Dezavantaje
- Acoperire nedeclarată
- Doar două benzi, fără 6 GHz
- Dispozitive maxime nedeclarate
Alte produse pe care le-am luat în calcul

Mercusys Halo H25BE
- Standard Wi-Fi
- Wi-Fi 7
- Viteză declarată
- 3,6 Gbps
- Benzi
- 2,4 + 5 GHz
- Porturi LAN
- 3 × 1 Gbps
- Mesh
- 2 unități
Mercusys Halo H25BE declară Wi-Fi 7 și BE3600, deci are aceeași clasă de viteză ca Mercusys Halo H27BE. Cifrele pe benzi sunt de 2.880 Mbps la 5 GHz și 688 Mbps la 2,4 GHz, iar porturile sunt trei, de câte 1 Gbps, deci rețeaua cablată rămâne la 1 Gbps. Pentru acoperire, producătorul dă 650 m² numai pentru pachetul de 3 unități, iar pentru cel de 2 unități nu am găsit o cifră declarată.
A rămas în afara topului pentru că îi lipsește portul de 2,5 Gbps de la Mercusys Halo H27BE, iar viteza declarată e aceeași. O alegi dacă prețul contează mai mult decât acel port, fiindcă Halo H25BE costă mai puțin decât Halo H27BE.
Avantaje
- Peste 150 de dispozitive
- Trei porturi de 1 Gbps
- Mai ieftin decât Halo H27BE
Dezavantaje
- Fără port de 2,5 Gbps
- Acoperire 2 unități nedeclarată

TP-Link Deco X50
- Standard Wi-Fi
- Wi-Fi 6
- Viteză declarată
- 3 Gbps
- Benzi
- 2,4 + 5 GHz
- Porturi LAN
- 3 × 1 Gbps
- Mesh
- 2 unități
TP-Link Deco X50 folosește Wi-Fi 6 și AX3000, cu 2.402 Mbps la 5 GHz și 574 Mbps la 2,4 GHz, deci e în aceeași clasă de viteză cu Mercusys Halo H80X. Are trei porturi Gigabit pe unitate și HomeShield, cu control parental și protecție pentru dispozitivele smart. TP-Link indică acoperire de până la 600 m² și conexiuni pentru până la 150 de dispozitive, dar tabelul de specificații leagă acoperirea de pachetul de 3 unități.
A rămas în afara topului pentru că Mercusys Halo H80X oferă aceeași clasă de viteză Wi-Fi 6 la un preț mai mic, tot în pachet de 2 unități. O alegi dacă preferi aplicația TP-Link cu HomeShield și nu te deranjează diferența de preț.
Avantaje
- HomeShield cu control parental
- Trei porturi Gigabit pe unitate
- Până la 150 de dispozitive
Dezavantaje
- Wi-Fi 6, fără Wi-Fi 7
- Mai scump decât Halo H80X
- Acoperire legată de 3-pack

TP-Link Deco BE85
- Standard Wi-Fi
- Wi-Fi 7
- Viteză declarată
- 19 Gbps
- Benzi
- 2,4 + 5 + 6 GHz
- Porturi LAN
- 2 × 10 + 2 × 2,5 Gbps
- Mesh
- 2 unități
TP-Link Deco BE85 declară 19 Gbps pe trei benzi, adică 11.530 Mbps la 6 GHz, 5.765 Mbps la 5 GHz și 1.376 Mbps la 2,4 GHz. Fiecare unitate are un port de 10 Gbps, un port combo de 10 Gbps SFP+/RJ45 și două porturi de 2,5 Gbps, deci rețeaua cablată poate depăși cu mult 1 Gbps. În magazin, vitezele apar declarate diferit, adică 11.520 Mbps la 6 GHz și 5.460 Mbps la 5 GHz, iar noi am folosit cifrele producătorului.
A rămas în afara topului pentru că e cel mai scump sistem din pagină, iar porturile de 10 Gbps contează numai dacă ai internet sau echipamente pe măsură. O alegi dacă ai internet multi-gigabit, altfel TP-Link Deco BE65 oferă banda de 6 GHz la un preț mai mic.
Avantaje
- Porturi de 10 Gbps
- Port combo SFP+/RJ45
- 19 Gbps declarat, trei benzi
Dezavantaje
- Cel mai scump din pagină
- Porturile cer internet rapid
Ce trebuie să știi înainte să alegi un sistem mesh Wi-Fi
Standardul Wi-Fi
Dacă folosești sistemul într-o casă cu telefoane și laptopuri noi, standardul Wi-Fi contează mai mult decât numărul de unități. Șase dintre cele opt sisteme din pagină declară Wi-Fi 7, iar Mercusys Halo H80X și TP-Link Deco X50 declară Wi-Fi 6.
TP-Link precizează că funcțiile Wi-Fi 7, precum MLO, cer ca și dispozitivele să le accepte, deci un telefon mai vechi nu le folosește. Banda de 6 GHz apare numai la TP-Link Deco BE65 și TP-Link Deco BE85.
Mărimea locuinței
Pentru un apartament cu două camere, un singur router ajunge de obicei, așa că merită să compari și topul nostru de routere Wi-Fi. Decizia între router simplu și sistem mesh depinde de numărul de camere și de pereții dintre ele.
Producătorii declară acoperirea diferit. Mercusys dă 460 m² pentru pachetul de 2 unități la Halo H27BE și Halo H80X, iar TP-Link dă 600 m² pentru pachetul de 3 unități la Deco BE22. Pentru TP-Link Deco BE65, TP-Link Deco BE85 și HUAWEI WiFi Mesh X1 Pro nu am găsit o cifră în metri pătrați, deci contează numărul de camere, nu cifra.
Porturile
Dacă ai un abonament de internet peste 1 Gbps, porturile de 1 Gbps ale unui sistem mesh devin limita rețelei cablate. Patru dintre cele opt sisteme au numai asemenea porturi: TP-Link Deco BE22, Mercusys Halo H80X, Mercusys Halo H25BE și TP-Link Deco X50.
Mercusys Halo H27BE adaugă un port de 2,5 Gbps, iar TP-Link Deco BE65 și HUAWEI WiFi Mesh X1 Pro au patru. TP-Link Deco BE85 are și porturi de 10 Gbps, deci are sens numai cu internet multi-gigabit. TP-Link precizează că viteza reală poate fi limitată de portul WAN sau LAN și de cablul de rețea.
Aplicația și abonamentul
Dacă vrei control parental și securitate pentru dispozitivele smart, TP-Link oferă HomeShield pe Deco BE22, Deco BE65, Deco BE85 și Deco X50. La Deco BE22 funcțiile avansate cer abonament plătit, iar la Deco BE65 și Deco BE85 planul Pro se plătește, în timp ce planul Free Basic e inclus.
Mercusys Halo H80X se controlează din aplicație și include control parental. HUAWEI WiFi Mesh X1 Pro se administrează din aplicația HUAWEI AI Life și permite limitarea duratei de conectare pentru copii.
Ne verificăm întotdeauna informațiile
Recomandările Drumetie se bazează pe analiză editorială documentată, compararea specificațiilor oficiale, surse independente credibile și feedback documentat.
Ai o observație despre o recomandare? Contactează echipa Drumetie.


