Tehnologie, Laptopuri

Cele mai bune laptopuri pentru studenți

Selecția produselor este independentă. Achizițiile realizate prin linkurile noastre pot genera un comision, fără costuri suplimentare pentru tine. Explicăm în politica de afiliere cum funcționează comisionul și de ce nu influențează recomandările.

Mai multe laptopuri așezate pe un birou de studiu, alături de cărți și materiale pentru facultate

De ce să ai încredere în noi

Misiunea noastră este să te ajutăm să alegi produsele potrivite și să înțelegi ce merită cu adevărat cumpărat. Analizăm atent fiecare recomandare, comparăm specificații, teste independente și scenarii reale de utilizare, pentru ca tu să găsești mai ușor opțiunea potrivită.

Cum evaluăm produsele

Selecția rapidă

5 recomandări, în ordinea clasamentului editorial.

  1. Locul 1
    Laptop Lenovo ThinkBook 14 G8 IAL cu ecran de 14 inci și procesor Intel Core Ultra 5
    Cel mai bun per total

    Lenovo ThinkBook 14 G8 IAL

    Vezi oferta pe eMAG

    Singurul care urcă la 64 GB de memorie, cu al doilea slot M.2 liber, Thunderbolt 4 și Ethernet, la 1,36 kg.

    Avantaje

    • Două sloturi RAM, până la 64 GB
    • Al doilea slot M.2 liber
    • Thunderbolt 4 și port Ethernet
    • 1,36 kg, cel mai ușor din top
    • Cameră FHD cu obturator fizic

    Dezavantaje

    • Baterie de 45 Wh, cea mai mică
    • Fără sistem de operare
    • SSD de 512 GB din fabrică
  2. Locul 2
    Laptop Huawei MateBook D 14 cu ecran de 14 inci și procesor Intel Core i5-12450H
    Pentru cursuri toată ziua

    Huawei MateBook D 14

    Vezi oferta pe eMAG

    Vine cu Windows inclus și cu alimentator USB-C în cutie, la 1,39 kg și 56 Wh — bugetul real e cel de pe etichetă.

    Avantaje

    • Windows 11 Home inclus
    • Alimentator 65 W în cutie
    • Baterie de 56 Wh
    • 1,39 kg, corp metalic

    Dezavantaje

    • 16 GB lipiți, fără upgrade
    • Procesor din 2022
    • Cameră de 1 MP, modestă
    • Fără cititor de carduri
  3. Locul 3
    Laptop ASUS ExpertBook P1 P1503CVA cu ecran de 15,6 inci și procesor Intel Core 5 210H
    Alegerea de buget

    ASUS ExpertBook P1 P1503CVA

    Vezi oferta pe eMAG

    Pragul de intrare al selecției și, în același timp, singurul cu 1 TB fără să coboare sub 16 GB de memorie.

    Avantaje

    • SSD de 1 TB din fabrică
    • 16 GB DDR5 pe două sloturi
    • Procesor cu 8 nuclee
    • Port Ethernet și bloc numeric

    Dezavantaje

    • Ecran de 15,6 inci, în 16:9
    • Cameră HD de 720p
    • Fără sistem de operare
    • 1,66 kg, mai greu la drum
  4. Locul 4
    Laptop Lenovo ThinkBook 16 G9 IRL cu ecran WUXGA de 16 inci și procesor Intel Core i5-13420H
    Pentru programare și proiecte

    Lenovo ThinkBook 16 G9 IRL

    Vezi oferta pe eMAG

    Singurul cu procesor de serie H, ecran de 16 inci la 400 de niți și plafon de 64 GB în același corp.

    Avantaje

    • Procesor H, 8 nuclee, 12 fire
    • Ecran de 16 inci, 400 niți
    • Memorie extensibilă la 64 GB
    • Al doilea slot M.2 liber
    • Thunderbolt 4 și Ethernet

    Dezavantaje

    • 1,7 kg, cel mai greu din top
    • Baterie de 48 Wh
    • Fără sistem de operare
  5. Locul 5
    Laptop Lenovo IdeaPad Slim 5 14IMH10 cu ecran OLED de 14 inci și procesor Intel Core Ultra 5 135H
    Ecran bun pentru citit ore

    Lenovo IdeaPad Slim 5 14IMH10

    Vezi oferta pe eMAG

    Singurul OLED din selecție, cu 400 de niți și 100% DCI-P3 — dar fără alimentator în pachet.

    Avantaje

    • Ecran OLED, 400 de niți
    • 100% DCI-P3, True Black 500
    • Baterie de 60 Wh, cea mai mare
    • SSD de 1 TB din fabrică
    • 1,39 kg, corp de aluminiu

    Dezavantaje

    • Fără alimentator în pachet
    • Ecran lucios, reflectă lumina
    • Memoria se oprește la 32 GB
    • Fără sistem de operare

Glisează lateral pentru a vedea toate produsele →

Un laptop pentru facultate nu e o achiziție de moment, ci un obiect pe care îl deschizi zilnic patru sau cinci ani — în amfiteatru, în bibliotecă și la trei dimineața, înainte de predarea unui proiect. De asta întrebarea utilă nu e „care e cel mai bun laptop”, ci „ce fac eu efectiv cu el”. Un student care compilează cod are nevoie de altceva decât unul care citește sute de pagini pe zi, iar cele cinci configurații de mai jos sunt alese exact pe diferența asta, nu pe un clasament de putere.

Am pornit de la configurațiile disponibile real în magazine, în intervalul în care se încadrează bugetul obișnuit al unui student, și le-am filtrat după criterii care se pot verifica pe fișa produsului: minimum 16 GB de memorie, stocare pe SSD, panou Full HD sau mai bun, cod de produs confirmat individual, stoc real și vânzare directă de către retailer, nu prin marketplace. Au rămas cinci, fiecare cu un rol distinct și cu limitarea lui spusă pe față, nu ascunsă la finalul secțiunii.

Un lucru pe care îl spunem din start, ca să știi ce citești: aceasta este analiză editorială documentată pe fișele oficiale ale retailerului și pe documentația producătorilor, nu testare fizică. Nu am avut niciunul dintre cele cinci laptopuri pe birou, iar acolo unde o specificație nu e confirmată de sursă, o spunem în loc să o aproximăm. Pentru partea de dinaintea alegerii, ce specificații contează cu adevărat pentru facultate și ce merită evitat e tratat separat, într-un ghid care nu recomandă niciun produs anume.

Lenovo ThinkBook 14 G8 deschis pe un birou din lemn, cu un document afișat clar pe ecran

Cel mai bun per total

Lenovo ThinkBook 14 G8 IAL

Dintre cele cinci, acesta este singurul care nu te obligă să iei acum o decizie definitivă. Are un modul de 16 GB DDR5 într-unul din cele două sloturi SODIMM, cu plafon declarat de 64 GB în documentația Lenovo, și un al doilea slot M.2 2280 liber lângă SSD-ul de 512 GB. Practic, configurația de pe raft e punctul de plecare, nu limita: peste doi ani adaugi memorie sau stocare fără să schimbi laptopul, iar la un ciclu de patru ani asta contează mai mult decât orice diferență de procesor de pe hârtie.

Conectica merge în aceeași direcție. Un port Thunderbolt 4 acoperă monitorul extern și stația de andocare pe un singur cablu, HDMI 2.1 rezolvă a doua ieșire video, iar portul Ethernet RJ-45 rămâne pe carcasă — util în căminele și laboratoarele unde rețeaua cablată e încă regula. Ecranul e un IPS WUXGA de 14 inci în format 16:10, la 300 de niți și cu finisaj mat, iar totul cântărește de la 1,36 kg, cel mai puțin din selecție. Camera este FHD cu infraroșu și obturator fizic, potrivită pentru cursuri online și pentru examene susținute pe platformă.

Compromisul e bateria. Cei 45 Wh din fișa Lenovo reprezintă cea mai mică capacitate din cele cinci, iar procesorul de serie U, orientat pe eficiență, compensează doar parțial. Nu îl prezentăm ca lider de autonomie, pentru că specificația nu susține asta. Se adaugă absența sistemului de operare și cei 512 GB din fabrică — ultimul punct fiind, ironic, exact cel pe care al doilea slot M.2 îl rezolvă mai târziu.

Are sens pentru studentul care vrea o singură decizie bună pentru toți anii de facultate și acceptă ideea că laptopul crește odată cu nevoile lui. Nu are sens pentru cine stă zile întregi departe de priză, pentru cine vrea Windows preinstalat sau pentru cine are nevoie de mult spațiu local din prima zi.

Avantaje

  • Două sloturi RAM, până la 64 GB
  • Al doilea slot M.2 liber
  • Thunderbolt 4 și port Ethernet
  • 1,36 kg, cel mai ușor din top
  • Cameră FHD cu obturator fizic

Dezavantaje

  • Baterie de 45 Wh, cea mai mică
  • Fără sistem de operare
  • SSD de 512 GB din fabrică
Huawei MateBook D 14 deschis pe o masă de studiu într-o bibliotecă, cu notițe de curs afișate clar pe ecran

Pentru cursuri toată ziua

Huawei MateBook D 14

MateBook D 14 rezolvă o problemă concretă a zilei de facultate: să pleci de acasă dimineața cu un singur obiect în rucsac și să nu îți pese unde e priza următoare. Are 56 Wh, cea mai mare capacitate din primele patru poziții, cântărește în jur de 1,39 kg într-un corp metalic de 15,9 mm și se încarcă prin USB-C, cu alimentatorul de 65 W livrat în cutie. Peste toate, vine cu Windows 11 Home preinstalat — singurul din selecție care nu cere o licență cumpărată separat.

Ecranul e un IPS de 14 inci în format 16:10, la 1920×1200 și 300 de niți, cu un contrast declarat de 1200:1 — suficient pentru cursuri, PDF-uri și browser cu multe file deschise. Configurația e completată de 16 GB de memorie și un SSD de 512 GB, iar procesorul Core i5-12450H are opt nuclee și douăsprezece fire, deci nu se poticnește la sarcinile obișnuite de birou.

Limitările sunt reale și merită spuse în ordinea în care contează. Memoria este LPDDR4X lipită pe placă: cei 16 GB rămân 16 GB pe toată durata de viață a laptopului, fără nicio cale de upgrade. Procesorul vine din 2022 și este cea mai veche platformă din selecție — perfect utilizabilă, dar nu e argumentul pentru care îl recomandăm. Camera de 1 MP este cea mai modestă din cele cinci, exact acolo unde ar conta: la seminarele ținute pe video. Nu are nici cititor de carduri, nici port de rețea.

Este alegerea studentului care cară laptopul zilnic pe traseul cămin–facultate–bibliotecă, lucrează în suita de birou, browser și aplicații de videoconferință și vrea să îl deschidă din cutie fără să instaleze nimic. Nu este alegerea pentru cine plănuiește un upgrade de memorie peste doi ani, pentru cine ține des prezentări video unde imaginea contează sau pentru cine are nevoie de conectică bogată. Și nu este cel mai performant din selecție — pentru sarcini care țin procesorul ocupat minute în șir există poziția a patra.

Avantaje

  • Windows 11 Home inclus
  • Alimentator 65 W în cutie
  • Baterie de 56 Wh
  • 1,39 kg, corp metalic

Dezavantaje

  • 16 GB lipiți, fără upgrade
  • Procesor din 2022
  • Cameră de 1 MP, modestă
  • Fără cititor de carduri
ASUS ExpertBook P1 deschis pe un birou, cu un tabel de buget și plan de studiu afișat clar pe ecran

Pragul de intrare

ASUS ExpertBook P1 P1503CVA

ExpertBook P1 este pragul de intrare al acestei selecții, dar nu în felul obișnuit al laptopurilor de buget. În loc să taie din memorie sau din stocare, taie din diagonală și din format: primești 16 GB DDR5 pe două sloturi și un SSD de 1 TB, adică exact componentele care se simt zilnic, într-un șasiu de 15,6 inci.

Procesorul Core 5 210H are opt nuclee și urcă până la 4,8 GHz, deci nu e o platformă de compromis. Ecranul e un IPS Full HD cu finisaj mat, la 300 de niți. Are port Ethernet Gigabit, bloc numeric pe tastatură și baterie de 50 Wh, cu încărcătorul de 65 W inclus. Cele două sloturi de memorie înseamnă că și aici configurația poate crește, chiar dacă producătorul nu declară plafonul maxim — un lucru pe care îl semnalăm ca atare, în loc să îl aproximăm.

Compromisurile sunt de format. Este singurul din cele cinci cu panou de 15,6 inci în raport 16:9, deci vezi mai puțin text pe verticală decât la celelalte patru, iar diferența e vizibilă când lucrezi cu documente lungi. Camera este HD de 720p, sub nivelul celor trei Lenovo din selecție. Vine fără sistem de operare, iar cele 1,66 kg și grosimea de aproape 20 mm îl fac cel mai puțin plăcut de cărat dintre primele trei poziții.

Este potrivit pentru studentul cu bugetul plafonat care nu vrea totuși să coboare la 8 GB de memorie, la 512 GB de stocare sau la un panou slab, și care preferă spațiul în locul formatului 16:10. Nu este potrivit pentru cine îl cară zilnic pe distanțe lungi, pentru cine lucrează mult cu documente în format vertical sau pentru cine ține frecvent cursuri și examene pe cameră.

Avantaje

  • SSD de 1 TB din fabrică
  • 16 GB DDR5 pe două sloturi
  • Procesor cu 8 nuclee
  • Port Ethernet și bloc numeric

Dezavantaje

  • Ecran de 15,6 inci, în 16:9
  • Cameră HD de 720p
  • Fără sistem de operare
  • 1,66 kg, mai greu la drum
Lenovo ThinkBook 16 G9 deschis pe un birou, cu editor de cod afișat clar pe ecran

Pentru programare și proiecte

Lenovo ThinkBook 16 G9 IRL

Aici se schimbă categoria de sarcini. Core i5-13420H este un procesor de serie H, cu opt nuclee și douăsprezece fire, construit pentru sarcini care durează minute, nu secunde: compilare, mașini virtuale moderate, mai multe medii de lucru deschise simultan. Ecranul de 16 inci în format 16:10 urcă la 400 de niți și are finisaj mat — diferența dintre a ține editorul și documentația una lângă alta și a jongla cu ferestre pe un panou de 14 inci.

Extensibilitatea repetă rețeta poziției întâi, la altă scară: două sloturi SODIMM cu plafon de 64 GB conform documentației Lenovo, al doilea slot M.2 2280 liber lângă SSD-ul de 512 GB, Thunderbolt 4, HDMI 2.1, Ethernet RJ-45 și cititor de carduri SD. Are Wi-Fi 7 și cameră FHD cu infraroșu și obturator fizic. Dacă vrei să înțelegi cerințele reale ale unui mediu de dezvoltare înainte de a alege configurația, punctul de plecare e acolo.

Prețul acestei configurații se plătește în greutate și în autonomie. Cele 1,7 kg reprezintă cel mai mult din selecție, iar bateria de 48 Wh alimentează un procesor cu consum nominal mai mare decât al celorlalte patru — combinația nu e făcută pentru zile lungi departe de priză. Vine, din nou, fără sistem de operare.

Grafica este Intel UHD integrată, deci acesta nu este un laptop de gaming și nu îl recomandăm ca atare. Este pentru studentul de la un profil tehnic care lucrează mai mult de la birou decât din mers și care are nevoie de suprafață de lucru și de un procesor care nu cedează sub sarcină susținută. Nu este pentru cine îl cară zilnic în rucsac, pentru cine are nevoie de autonomie mare sau pentru cine vrea performanță în jocuri.

Avantaje

  • Procesor H, 8 nuclee, 12 fire
  • Ecran de 16 inci, 400 niți
  • Memorie extensibilă la 64 GB
  • Al doilea slot M.2 liber
  • Thunderbolt 4 și Ethernet

Dezavantaje

  • 1,7 kg, cel mai greu din top
  • Baterie de 48 Wh
  • Fără sistem de operare
Lenovo IdeaPad Slim 5 14IMH10 deschis într-un colț de lectură, cu un document în mod întunecat afișat clar pe ecran

Ecran bun pentru citit ore

Lenovo IdeaPad Slim 5 14IMH10

Dacă îți petreci ziua citind — sute de pagini de curs, jurisprudență, articole sau documentație — panoul devine componenta care contează cel mai mult, iar acesta este singurul OLED din selecție. WUXGA la 14 inci, 400 de niți, acoperire de 100% DCI-P3 și certificare DisplayHDR True Black 500, conform documentației Lenovo. Sub el stau cel mai capabil procesor din cele cinci, un Core Ultra 5 135H cu paisprezece nuclee, 1 TB de stocare și cea mai mare baterie din top, de 60 Wh, într-un corp de aluminiu de 1,39 kg.

Un lucru trebuie spus înaintea oricărui altuia: acest laptop nu include alimentator în pachet. Nu e o omisiune a fișei, ci configurația comercială a acestui cod de produs — atât fișa retailerului, la rubrica accesoriilor incluse, cât și documentația Lenovo o confirmă independent. Se alimentează prin cele două porturi USB-C, cu Power Delivery între 65 și 100 W conform documentației producătorului, deci ai nevoie de un alimentator USB-C PD compatibil, cumpărat separat, la puterea corespunzătoare. Un adaptor subdimensionat înseamnă încărcare lentă sau insuficientă sub sarcină, așa că puterea nominală chiar trebuie verificată.

Celelalte limitări sunt mai puțin dramatice, dar la fel de concrete. Panoul OLED are finisaj lucios, deci reflectă în lumină directă: dacă citești lângă o fereastră mare sau afară, ecranele mate de la pozițiile unu, trei și patru sunt alegerea mai sigură. Memoria vine ca două module de 8 GB, cu ambele sloturi ocupate și un plafon de 32 GB, jumătate din ce permit cele două ThinkBook. Nu are nici port de rețea, nici Thunderbolt, iar sistemul de operare lipsește și aici.

Este laptopul potrivit pentru studentul de la Drept, Litere, Medicină sau orice profil cu volum mare de citit, care lucrează în interior și vrea contrast real și text clar ore în șir. Nu este potrivit pentru cine citește în lumină directă, pentru cine speră să urce la 64 GB peste câțiva ani și, mai ales, nu este potrivit pentru cine nu vrea o cheltuială suplimentară imediată: fără alimentator în pachet, bugetul real include și un adaptor USB-C PD.

Avantaje

  • Ecran OLED, 400 de niți
  • 100% DCI-P3, True Black 500
  • Baterie de 60 Wh, cea mai mare
  • SSD de 1 TB din fabrică
  • 1,39 kg, corp de aluminiu

Dezavantaje

  • Fără alimentator în pachet
  • Ecran lucios, reflectă lumina
  • Memoria se oprește la 32 GB
  • Fără sistem de operare

Ce contează cu adevărat la un laptop de facultate

Pornește de la ce faci efectiv cu el, nu de la lista de specificații

Un student de la Informatică, unul de la Drept și unul de la Arte au nevoi care nu se suprapun aproape deloc, deși toți trei caută „un laptop bun pentru facultate”. Primul are nevoie de nuclee și de memorie extensibilă, al doilea de un panou care nu obosește la citit, al treilea de culoare corectă și de portabilitate. De asta cele cinci poziții de mai sus nu sunt un clasament de la bun la mai puțin bun, ci cinci răspunsuri la cinci întrebări diferite. Dacă nu ești sigur de la ce întrebare pleci, metoda de a alege un laptop o ia sistematic de la capăt.

16 GB e pragul, dar sloturile decid cât ține alegerea

La un ciclu de patru ani, 16 GB de memorie este minimul rezonabil, nu recomandarea generoasă: browserul cu douăzeci de file, aplicația de videoconferință și un editor deschise simultan consumă deja o bună parte din ei. Diferența adevărată e însă între memoria lipită și memoria pe sloturi. Cele două ThinkBook urcă la 64 GB conform documentației Lenovo, ExpertBook-ul are două sloturi, IdeaPad-ul se oprește la 32 GB cu ambele ocupate, iar MateBook-ul rămâne definitiv la configurația din cutie. Cât înseamnă asta în fiecare scenariu de lucru e detaliat în ghidul despre câtă memorie are nevoie un laptop.

Stocarea de 512 GB e suficientă doar dacă poți adăuga mai târziu

Un SSD de 512 GB se umple mai repede decât pare, mai ales dacă ai proiecte, înregistrări de curs sau o mașină virtuală. Două dintre cele cinci configurații vin direct cu 1 TB. Celelalte trei pornesc de la 512 GB, dar două dintre ele au al doilea slot M.2 2280 liber, deci upgrade-ul e o operațiune de zece minute și costă mult mai puțin decât diferența dintre configurații. Restul deciziei ține de tipul unității, iar comparația dintre SSD și HDD lămurește de ce nu se mai pune problema unui disc mecanic într-un laptop cumpărat acum.

Ecranul e componenta la care te uiți opt ore pe zi

Trei lucruri contează, în ordinea asta: luminozitatea, formatul și finisajul. Sub 300 de niți, un amfiteatru cu ferestre mari sau o terasă devin incomode, iar cei 400 de niți de la pozițiile patru și cinci sunt o diferență pe care o observi imediat. Formatul 16:10 adaugă aproape zece procente de înălțime față de 16:9 clasic, adică mai mult text vizibil fără derulare — patru din cele cinci poziții îl au. Finisajul mat reduce reflexiile și e alegerea sigură pentru lucrul lângă fereastră, în timp ce OLED-ul urcă vizibil contrastul, cu prețul unui panou lucios.

Autonomia se citește din wați-oră și din clasa procesorului

Nu vei găsi aici cifre în ore, pentru că nu am măsurat autonomia niciunuia dintre cele cinci laptopuri, iar orice număr ar fi o presupunere prezentată ca fapt. Ce se poate citi din specificații este capacitatea bateriei — între 45 și 60 Wh în selecția de față — și clasa procesorului: un chip de serie U consumă considerabil mai puțin decât unul de serie H, la aceeași capacitate. Combinația cea mai favorabilă din top e bateria de 60 Wh a poziției a cincea; cea mai puțin favorabilă, bateria de 48 Wh a poziției a patra, sub un procesor de serie H.

Alimentatorul nu vine întotdeauna în cutie

Este verificarea pe care aproape nimeni nu o face și care produce cele mai multe surprize neplăcute. Poziția a cincea din acest top se livrează fără alimentator, iar la data acestei analize toate configurațiile Lenovo IdeaPad Slim 5 verificate pe fișele retailerului erau în aceeași situație. Partea bună e că încărcarea se face prin USB-C Power Delivery, un standard comun: îți trebuie un alimentator USB-C PD compatibil, la puterea cerută de laptop — între 65 și 100 W în cazul de față — nu neapărat unul de la același producător. Partea proastă e că un adaptor subdimensionat încarcă lent sau nu ține pasul sub sarcină, așa că puterea nominală chiar contează. Citește rubrica „accesorii incluse” înainte să comanzi, indiferent de model.

Sistemul de operare intră în buget la trei din cele cinci

Trei dintre configurațiile de mai sus se livrează fără sistem de operare, ceea ce e norma pieței românești la acest nivel de configurație. Nu e un defect ascuns, dar înseamnă că bugetul real nu se oprește la eticheta laptopului: fie cumperi o licență, fie folosești una oferită de universitate. Multe facultăți au programe prin care licențele de sistem și pachetul de birou sunt disponibile gratuit pentru studenții înmatriculați, așa că merită întrebat la secretariat sau la departamentul IT înainte de a plăti separat.

Greutatea contează abia după ce o cari o lună

Diferența dintre 1,36 kg și 1,7 kg nu pare mare pe hârtie și devine foarte concretă în a treia săptămână de drumuri zilnice, mai ales cu încărcător, caiete și o sticlă de apă în același rucsac. Dacă traseul tău e lung și laptopul stă mai mult în rucsac decât pe birou, modelele construite strict în jurul greutății formează o categorie separată, unde argumentul principal e altul decât aici.

Când bugetul e criteriul care decide totul

Selecția de față nu promite un plafon de preț, pentru că nu vinde un plafon: pornește de la scenariul de utilizare și abia apoi se uită la cât costă. Dacă însă constrângerea care decide totul e bugetul, iar acesta e plafonat sub 3.000 de lei, există un top construit exact în jurul acelui interval, cu alte cinci configurații și cu alte compromisuri.

Dacă ar fi să reducem totul la o singură propoziție: alege în funcție de ce faci opt ore pe zi cu laptopul, nu după cine are cifra mai mare în tabel. ThinkBook 14 G8 rămâne alegerea bună patru ani, pentru că poate crește; MateBook D 14 rezolvă ziua lungă de cursuri fără licență separată și fără al doilea încărcător; ExpertBook P1 dă cea mai multă stocare la pragul de intrare; ThinkBook 16 G9 e singurul construit pentru sarcini tehnice serioase; IdeaPad Slim 5 are panoul pe care îl vrei dacă citești sute de pagini, cu condiția să bugetezi și alimentatorul. Dacă niciunul nu se potrivește profilului tău, selecția generală de laptopuri acoperă și celelalte bugete și scenarii.

Prețurile erau exacte la momentul publicării acestui articol, dar se pot schimba în timp.

Ne verificăm întotdeauna informațiile

Recomandările Drumetie se bazează pe analiză editorială documentată, compararea specificațiilor oficiale, surse independente credibile și feedback documentat.

Ai o observație despre o recomandare? Contactează echipa Drumetie.