Alegem produsele independent. Cumpărăturile făcute prin linkurile noastre ne pot aduce un comision, fără cost în plus pentru tine.

De ce să ai încredere în noi
Misiunea noastră este să te ajutăm să alegi produsele potrivite și să înțelegi ce merită cu adevărat cumpărat. Analizăm atent fiecare recomandare, comparăm specificațiile declarate de producători și scenariile reale de utilizare, pentru ca tu să găsești mai ușor opțiunea potrivită.
Selecția rapidă
5 recomandări, în ordinea clasamentului editorial.
- Locul 1Cea mai bună alegere generală

TCL 27C2A
Vezi oferta pe eMAGMini LED pe 1.196 de zone, 4K la 160 Hz și Full HD la 320 Hz.
Avantaje
- 1.196 de zone Mini LED
- 4K la 160 Hz, FHD la 320 Hz
- 98% DCI-P3, 10 biți
- Stand cu pivot și înălțime
Dezavantaje
- Versiune HDMI nedeclarată
- Contrast nativ de IPS obișnuit
- Locul 2Pentru jocuri și consolă, la buget

Gigabyte G27UP
Vezi oferta pe eMAG4K la 160 Hz, două porturi HDMI 2.1 și cel mai mic preț din top.
Avantaje
- Două porturi HDMI 2.1
- 4K la 160 Hz, FHD la 320 Hz
- Cel mai mic preț din top
- Reglaj pe înălțime de 130 mm
Dezavantaje
- Fără zone de iluminare declarate
- USB-C de doar 15 W
- Fără boxe
- Locul 3Pentru birou, cu un singur cablu

LG 27UQ850V-W
Vezi oferta pe eMAGUSB-C cu încărcare de 90 W, contrast de 2000:1 și KVM integrat.
Avantaje
- USB-C cu încărcare de 90 W
- Contrast dublu față de un IPS
- KVM integrat
- Calibrat din fabrică
Dezavantaje
- Doar 60 Hz
- HDMI 2.0, fără 4K la 120 Hz
- Locul 4Pentru editare foto și video

ASUS PA279CV
Vezi oferta pe eMAGCalman Verified, ΔE sub 2, 100% sRGB și USB-C cu 65 W.
Avantaje
- Calman Verified, ΔE sub 2
- 100% sRGB, 10 biți
- USB-C cu 65 W
- Hub cu 4 porturi USB
Dezavantaje
- Doar 60 Hz și 5 ms
- USB-C la 30 Hz cu USB 3.2
- Locul 5Pentru negrul unui OLED

Samsung G81SF
Vezi oferta pe eMAGOLED la 240 Hz, strat Glare Free și garanție la arderea imaginii.
Avantaje
- OLED, negru real
- 240 Hz și 0,03 ms
- Strat Glare Free
- Garanție la arderea imaginii
Dezavantaje
- 250 cd/m² tipic
- Fără USB-C și fără boxe
- Preț peste celelalte patru
Glisează lateral pentru a vedea toate produsele →
Cuprins
Un monitor 4K are de patru ori mai mulți pixeli decât unul Full HD, deci textul e mai clar, iar în jocuri și în fotografii vezi mai multe detalii. Toate cele cinci modele de mai jos au 27 inch, diagonala care încape pe aproape orice birou.
Recomandarea noastră e TCL 27C2A, pentru că e singurul din selecție cu iluminare Mini LED pe 1.196 de zone și duce 4K la 160 Hz. Dacă ai altă prioritate, un buget mic, un birou cu laptop, editarea foto sau negrul unui OLED, mai jos găsești câte un monitor pentru fiecare.
Nu am testat fizic monitoarele: recomandările sunt o analiză editorială pe fișele oficiale TCL, Gigabyte, LG, ASUS și Samsung. Prețurile și stocul le-am verificat pe eMAG, unde toate cele șapte modele de pe pagină erau vândute și livrate de eMAG.

Cea mai bună alegere generală
TCL 27C2A
- Diagonală
- 27 inch
- Rezoluție
- 3840 × 2160
- Tip de panou
- QD-Mini LED, 1.196 de zone
- Rată de reîmprospătare
- 160 Hz (FHD la 320 Hz)
- Porturi
- 2 × HDMI, DisplayPort
- HDR
- HDR, 1.200 cd/m² de vârf
TCL 27C2A e alegerea noastră generală, pentru că e singurul din top cu iluminare pe zone și costa mai puțin decât OLED-ul din selecție la eMAG. Fundalul Mini LED e împărțit în 1.196 de zone care se reglează separat, deci un cer de noapte rămâne închis la culoare lângă o lună luminoasă. TCL declară până la 1.200 de niți în vârf și 1.000 pe tot ecranul, valori măsurate în laboratorul propriu.
Panoul duce 4K la 160 Hz, iar în modul dual trece la Full HD și 320 Hz, pentru jocurile competitive în care contează cadrele, nu pixelii. Culorile acoperă 98% din DCI-P3 și 99% din sRGB, cu 10 biți obținuți dintr-un panou de 8 biți cu FRC. Are FreeSync Premium și e compatibil G-Sync, deci imaginea rămâne fluidă și când placa video scoate mai puține cadre.
Versiunea porturilor HDMI nu apare în specificații, așa că nu putem confirma 4K la 120 Hz pe PS5 sau Xbox Series X. Pentru console, Gigabyte G27UP are HDMI 2.1 confirmat pe ambele porturi. Contrastul nativ e de 1000:1, cât la un IPS obișnuit, deci negrul adânc vine din zonele Mini LED. Pentru un singur monitor de jocuri, filme și lucru, cu HDR care chiar contează, e cel pe care îl alegem.
Avantaje
- 1.196 de zone Mini LED
- 4K la 160 Hz, FHD la 320 Hz
- 98% DCI-P3, 10 biți
- Stand cu pivot și înălțime
Dezavantaje
- Versiune HDMI nedeclarată
- Contrast nativ de IPS obișnuit

Pentru jocuri și consolă, la buget
Gigabyte G27UP
- Diagonală
- 27 inch
- Rezoluție
- 3840 × 2160
- Tip de panou
- IPS
- Rată de reîmprospătare
- 160 Hz (FHD la 320 Hz)
- Porturi
- 2 × HDMI 2.1, DP 1.4, USB-C
- HDR
- HDR10
Pentru 4K în jocuri și pe consolă nu trebuie să plătești cât pentru TCL 27C2A: Gigabyte G27UP era cel mai ieftin monitor din top la eMAG când am verificat. Îl recomandăm celor cu PS5 sau Xbox Series X, pentru că are două porturi HDMI 2.1, deci consola merge la 4K și 120 Hz pe oricare dintre ele.
Panoul IPS duce 4K la 160 Hz, iar modul dual trece la Full HD și 320 Hz, ca la TCL 27C2A. Acoperă 95% din DCI-P3, iar pe PC îl legi prin DisplayPort 1.4 cu DSC. Portul USB-C transmite imagine, dar încarcă doar cu 15 W, destul pentru un telefon, nu pentru un laptop.
Iluminarea e pe margine, fără zone declarate, iar HDR-ul se oprește la HDR10 și 400 cd/m², deci filmele HDR nu au forța lui TCL 27C2A. Nu are boxe, așa că sunetul vine din căști sau din boxe separate. Dacă joci mai ales pe consolă și vrei 4K la cel mai mic preț din top, e alegerea noastră.
Avantaje
- Două porturi HDMI 2.1
- 4K la 160 Hz, FHD la 320 Hz
- Cel mai mic preț din top
- Reglaj pe înălțime de 130 mm
Dezavantaje
- Fără zone de iluminare declarate
- USB-C de doar 15 W
- Fără boxe

Pentru birou, cu un singur cablu
LG 27UQ850V-W
- Diagonală
- 27 inch
- Rezoluție
- 3840 × 2160
- Tip de panou
- IPS, contrast 2000:1
- Rată de reîmprospătare
- 60 Hz
- Porturi
- USB-C 90 W, 2 × HDMI, DP 1.4
- HDR
- DisplayHDR 400
Dacă monitorul stă lângă un laptop, LG UltraFine 27UQ850V-W e cel pe care îl alegem, pentru că un singur cablu USB-C duce imaginea și încarcă laptopul cu până la 90 W. Dacă laptopul cere cel mult 90 W, încărcătorul lui rămâne în geantă. Monitorul are și două porturi USB 3.0 pentru periferice.
Panoul IPS are contrast de 2000:1, dublu față de un IPS obișnuit, deci negrul e mai adânc în documentele pe fundal închis și în fotografii. Acoperă 98% din DCI-P3, vine calibrat din fabrică și acceptă calibrare hardware cu LG Calibration Studio. Are și KVM integrat, ca să muți tastatura și mouse-ul între două calculatoare.
Rata de reîmprospătare e de 60 Hz, iar porturile HDMI sunt 2.0, deci nu e un monitor pentru jocuri rapide sau pentru 120 Hz pe consolă, unde Gigabyte G27UP face mai bine. Certificarea DisplayHDR 400 înseamnă HDR de bază, fără zone de iluminare declarate. Chiar dacă se oprește la 60 Hz, pentru documente, tabele și apeluri, cu laptopul pe un singur cablu, e alegerea noastră de birou.
Avantaje
- USB-C cu încărcare de 90 W
- Contrast dublu față de un IPS
- KVM integrat
- Calibrat din fabrică
Dezavantaje
- Doar 60 Hz
- HDMI 2.0, fără 4K la 120 Hz

Pentru editare foto și video
ASUS PA279CV
- Diagonală
- 27 inch
- Rezoluție
- 3840 × 2160
- Tip de panou
- IPS, 100% sRGB
- Rată de reîmprospătare
- 60 Hz
- Porturi
- USB-C 65 W, 2 × HDMI 2.0, DP 1.2
- HDR
- HDR10
Pentru editare foto și video recomandăm ASUS ProArt PA279CV, pentru că e singurul din top cu certificarea Calman Verified, iar raportul de calibrare vine în cutie. ASUS declară o abatere de culoare ΔE sub 2, iar panoul acoperă 100% din sRGB, spațiul în care se publică pe web.
Are moduri pentru sRGB, DCI-P3, Rec.709 și DICOM, plus reglaj pe șase axe de culoare și gamma între 1,8 și 2,6. Hubul are patru porturi USB 3.2 Gen 1, iar portul USB-C încarcă laptopul cu până la 65 W. Standul se ridică cu 150 mm și se rotește în portret, iar boxele au 2 W pe canal.
Rata de 60 Hz și timpul de răspuns de 5 ms îl scot din discuție pentru jocuri, unde TCL 27C2A și Gigabyte G27UP sunt alegeri mai bune. Prin USB-C, imaginea coboară la 4K și 30 Hz dacă porturile USB sunt setate pe USB 3.2, o limită de știut când lucrezi pe un singur cablu. Față de LG 27UQ850V-W câștigi certificarea de culoare, dar pierzi 25 W de încărcare.
Avantaje
- Calman Verified, ΔE sub 2
- 100% sRGB, 10 biți
- USB-C cu 65 W
- Hub cu 4 porturi USB
Dezavantaje
- Doar 60 Hz și 5 ms
- USB-C la 30 Hz cu USB 3.2

Pentru negrul unui OLED
Samsung G81SF
- Diagonală
- 27 inch
- Rezoluție
- 3840 × 2160
- Tip de panou
- OLED
- Rată de reîmprospătare
- 240 Hz
- Porturi
- 2 × HDMI 2.1, DP 1.4
- HDR
- DisplayHDR True Black 400
Dacă vrei negrul complet al unui OLED și 240 Hz, cel mai mare refresh în 4K din top, alegem Samsung Odyssey OLED G8 G81SF. Fiecare pixel se aprinde singur, deci negrul e real. Timpul de răspuns de 0,03 ms ține mișcarea clară în jocurile rapide.
Ecranul are tratamentul Glare Free, certificat UL, deci reflexiile din fereastră deranjează mai puțin decât pe un OLED lucios. Are două porturi HDMI 2.1 și DisplayPort 1.4, acoperă 99% din DCI-P3 și suportă HDR10+ Gaming. Samsung promite că arderea imaginii la folosire normală e acoperită de garanție, un detaliu care contează la un OLED.
Luminozitatea tipică e de 250 cd/m², iar Samsung nu declară un vârf de luminozitate pentru HDR, cum face TCL pentru 27C2A. Nu are USB-C și nici boxe, iar clasa energetică e G. Dintre cele cinci era cel mai scump la eMAG, dar pentru jocuri și filme seara, cu negru real, e alegerea noastră.
Avantaje
- OLED, negru real
- 240 Hz și 0,03 ms
- Strat Glare Free
- Garanție la arderea imaginii
Dezavantaje
- 250 cd/m² tipic
- Fără USB-C și fără boxe
- Preț peste celelalte patru
Alte monitoare pe care le-am luat în calcul

LG UltraFine 27US550-W
- Diagonală
- 27 inch
- Rezoluție
- 3840 × 2160
- Tip de panou
- IPS
- Rată de reîmprospătare
- 60 Hz
- Porturi
- 2 × HDMI 2.0, DP 1.4
- HDR
- HDR10
LG UltraFine 27US550-W era cel mai ieftin monitor de pe pagină la eMAG când am verificat. Are panou IPS de 27 inch la 60 Hz, suport HDR10, două porturi HDMI 2.0 și un DisplayPort 1.4. Standul se ridică cu 150 mm și se rotește în portret, util pentru documente lungi.
Contrastul e de 1000:1, cât la un IPS obișnuit, iar suprafața are strat antireflex. Nu l-am pus în top pentru că LG 27UQ850V-W are USB-C cu încărcare și contrast de 2000:1, deci face mai bine rolul de birou. Fără USB-C, laptopul se leagă prin HDMI și rămâne pe încărcătorul lui, dar pentru text clar în 4K la cel mai mic buget merită.
Avantaje
- Cel mai ieftin de pe pagină
- Stand cu pivot și 150 mm
- Strat antireflex
Dezavantaje
- Fără USB-C
- Doar 60 Hz

LG UltraGear 27G810A-B
- Diagonală
- 27 inch
- Rezoluție
- 3840 × 2160
- Tip de panou
- IPS
- Rată de reîmprospătare
- 180 Hz
- Porturi
- 2 × HDMI 2.1, DP 1.4
- HDR
- HDR10
LG UltraGear 27G810A-B e un monitor de jocuri de 27 inch cu panou IPS, 4K la 180 Hz și două porturi HDMI 2.1. Are FreeSync Premium, e compatibil G-Sync și include funcția Deep Black Pro pentru zonele întunecate. Pe PC se leagă prin DisplayPort 1.4 cu DSC.
Rolul de 4K pentru jocuri și consolă l-a luat Gigabyte G27UP, care costa mai puțin la eMAG. Luminozitatea tipică e de 400 cd/m², iar LG nu declară iluminare pe zone, spre deosebire de TCL 27C2A, deci HDR-ul rămâne de bază. Merită dacă vrei 180 Hz în 4K, cu 20 Hz peste Gigabyte G27UP și TCL 27C2A.
Avantaje
- 4K la 180 Hz
- Două porturi HDMI 2.1
- FreeSync Premium, G-Sync
Dezavantaje
- Fără zone de iluminare declarate
- Mai scump decât G27UP
Ce trebuie să știi înainte să alegi un monitor 4K
Rezoluția
Dacă lucrezi cu text și fotografii, 4K e rezoluția care contează: 3840 × 2160 de pixeli, de patru ori mai mulți decât Full HD. Pentru text, fotografii și filme, recomandăm 4K la orice monitor de 27 inch sau mai mare.
În jocuri, placa video desenează de 2,25 ori mai mulți pixeli decât la 1440p, deci cadrele scad. De aceea TCL 27C2A și Gigabyte G27UP au și un mod Full HD la 320 Hz. Diferențele le explicăm în comparația 1080p, 1440p și 4K.
Diagonala
Toate cele cinci au 27 inch, unde 4K dă aproximativ 163 de pixeli pe inch, deci textul e foarte clar de la distanța obișnuită de birou. La această densitate, sistemul are nevoie de scalare, altfel literele sunt prea mici. Cum se comportă ea explicăm în ghidul despre scalarea textului pe 27 inch.
Dacă vrei un ecran mai mare pentru jocuri, ai o selecție separată de monitoare de gaming de 32 inch. La 32 inch, literele sunt mai mari la aceeași rezoluție, deci poți folosi o scalare mai mică și câștigi spațiu util.
Dacă rămâi la 27 inch și vrei refresh foarte mare, uită-te și la monitoarele de gaming de 27 inch. Acolo intră și modele QHD, care cer mai puțin de la placa video.
Tipul de panou
IPS are culori stabile din unghiuri largi și un contrast tipic de 1000:1, iar LG 27UQ850V-W ajunge la 2000:1. Mini LED-ul lui TCL 27C2A adaugă zone care se sting separat, iar OLED-ul lui Samsung G81SF aprinde fiecare pixel singur.
Dacă lucrezi mai ales cu documente, ajunge un IPS, dar pentru filme și jocuri seara preferăm OLED-ul sau Mini LED-ul. Cum se deosebesc cele trei tipuri de panou explicăm în comparația OLED, IPS și VA.
Pentru mai multe modele OLED, de la 27 la 34 inch, avem și o selecție de monitoare OLED. Acolo comparăm numai panouri OLED, fiecare pe rolul lui.
HDR-ul
HDR10 sau DisplayHDR 400 înseamnă că monitorul acceptă semnalul HDR, nu că îl redă cu forță. Diferența apare cu iluminare pe zone sau cu OLED, iar din top numai TCL 27C2A și Samsung G81SF le declară. Dacă HDR-ul e motivul pentru care cumperi, nu recomandăm un monitor fără una dintre ele.
Rata de reîmprospătare
Pentru documente și editare ajung 60 Hz, cât au LG 27UQ850V-W și ASUS PA279CV. Pentru jocuri recomandăm cel puțin 144 Hz: TCL 27C2A și Gigabyte G27UP au 160 Hz, iar Samsung G81SF are 240 Hz. Ce câștigi la fiecare treaptă explicăm în diferența dintre 144, 240 și 360 Hz.
Porturile
Pentru PS5 sau Xbox Series X la 4K și 120 Hz ai nevoie de HDMI 2.1, pe care Gigabyte G27UP și Samsung G81SF îl au pe ambele porturi. Ce mai aduce HDMI 2.1 explicăm în ghidul despre HDMI 2.1 și VRR.
Pentru laptop, USB-C cu încărcare scoate încărcătorul de pe birou. LG 27UQ850V-W dă 90 W, ASUS PA279CV 65 W, iar Gigabyte G27UP doar 15 W, deci ultimul nu ține un laptop.
Ne verificăm întotdeauna informațiile
Recomandările Drumetie se bazează pe analiză editorială documentată, compararea specificațiilor oficiale, surse independente credibile și feedback documentat.
Ai o observație despre o recomandare? Contactează echipa Drumetie.






