Gaming, Mouse-uri

Cele mai bune mouse-uri de gaming în 2026

Selecția produselor este independentă. Achizițiile realizate prin linkurile noastre pot genera un comision, fără costuri suplimentare pentru tine. Explicăm în politica de afiliere cum funcționează comisionul și de ce nu influențează recomandările.

Selecție de mouse-uri de gaming premium așezate pe birou din lemn, pentru gaming competitiv și esports
[IA] Concept vizual

De ce să ai încredere în noi

Misiunea noastră este să te ajutăm să alegi produsele potrivite și să înțelegi ce merită cu adevărat cumpărat. Analizăm atent fiecare recomandare, comparăm specificații, teste independente și scenarii reale de utilizare, pentru ca tu să găsești mai ușor opțiunea potrivită.

Cum evaluăm produsele

Selecția rapidă

5 recomandări, în ordinea clasamentului editorial.

  1. Locul 1
    Mouse gaming wireless Logitech G Pro X Superlight 2, culoare neagră
    Cel mai bun per total

    Logitech G Pro X Superlight 2

    Vezi oferta pe eMAG

    Ultraușor la 60 g, cu senzor HERO 2 și autonomie de peste 90 de ore — forma devenită reper în gamingul competitiv.

    Avantaje

    • 60 g fără senzație de fragil
    • Senzor HERO 2, 32.000 DPI
    • Peste 90 de ore de autonomie
    • Formă validată competitiv

    Dezavantaje

    • Fără iluminare și fără BT
    • Doar 5 butoane programabile
    • Fără grip texturat inclus
  2. Locul 2
    Mouse gaming wireless Razer Viper V3 Pro, culoare neagră
    Alegerea premium

    Razer Viper V3 Pro

    Vezi oferta pe eMAG

    Cel mai ușor din selecție, la 54 g, cu polling 8 kHz wireless și senzor Focus Pro 35K pentru cine exploatează diferența.

    Avantaje

    • 54 g, cel mai ușor din top
    • Polling 8 kHz cu dongle
    • Focus Pro 35K, 750 IPS
    • Switch-uri optice Gen-3

    Dezavantaje

    • 8 kHz taie mult autonomia
    • Formă plată, nu pentru palm
    • Fără butoane suplimentare
  3. Locul 3
    Mouse gaming cu fir HyperX Pulsefire Haste 2, culoare neagră
    Cel mai bun raport calitate-preț

    HyperX Pulsefire Haste 2 (cu fir)

    Vezi oferta pe eMAG

    53 g pe cablu HyperFlex 2 și senzor de 26.000 DPI: aproape tot ce dau modelele de vârf, fără componenta wireless.

    Avantaje

    • 53 g, cel mai ușor cu fir
    • Cablu HyperFlex 2 flexibil
    • Senzor 26K DPI, 650 IPS
    • Switch-uri de 100 mil. clicuri

    Dezavantaje

    • Cu fir, fără variantă radio
    • Fără iluminare RGB
    • Doar 6 butoane
  4. Locul 4
    Mouse gaming wireless Logitech G502 X Lightspeed, cu senzor HERO 25K
    Pentru butoane multe și uz mixt

    Logitech G502 X LIGHTSPEED

    Vezi oferta pe eMAG

    Treisprezece comenzi programabile și wireless LIGHTSPEED, pentru cine alternează jocul cu munca pe același mouse.

    Avantaje

    • 13 comenzi programabile
    • Rotiță cu mod liber rapid
    • Switch-uri hibride LIGHTFORCE
    • Wireless LIGHTSPEED stabil

    Dezavantaje

    • Fără iluminare RGB
    • 89 g, greu pentru FPS pur
    • Fără Bluetooth pentru birou
  5. Locul 5
    Mouse gaming wireless Logitech G305 Lightspeed, culoare neagră
    Alegerea de buget

    Logitech G305 Lightspeed

    Vezi oferta pe eMAG

    Wireless LIGHTSPEED autentic, cu autonomie de sute de ore pe o singură baterie AA, în cea mai simplă formă utilă.

    Avantaje

    • Wireless LIGHTSPEED real
    • Senzor HERO, 12.000 DPI
    • Sute de ore pe o baterie AA
    • Construcție simplă, robustă

    Dezavantaje

    • 99 g cu bateria montată
    • Fără acumulator reîncărcabil
    • Fără iluminare

Glisează lateral pentru a vedea toate produsele →

Un mouse de gaming bun nu se vede în fișa tehnică, ci în felul în care îți stă în mână după trei ore de joc. Contează greutatea, forma raportată la mărimea palmei tale și la felul în care apuci mouse-ul, senzorul care nu se pierde la mișcări bruște și, dacă mergi pe wireless, cât de puțin te face să te gândești la baterie. Am comparat zeci de modele — fișe oficiale, teste independente și disponibilitatea reală din magazine — ca să rămână în listă doar cele care merită banii în utilizare, nu pe hârtie.

Cele cinci recomandări acoperă scenarii diferite, nu forme diferite ale aceluiași scenariu: un mouse echilibrat pentru majoritatea jucătorilor, o variantă de vârf pentru competitiv, o opțiune cu fir care livrează aproape tot la un cost mult mai mic, un model cu multe butoane pentru cine alternează jocul cu munca și o alegere de buget care nu face rabat la senzor. Selecția este analiză editorială documentată pe fișele producătorilor, pe teste independente și pe disponibilitatea reală din magazine — nu testare fizică în redacție.

Cum am ales cele mai bune mouse-uri de gaming

Selecția nu a fost realizată pe baza specificațiilor brute sau a popularității comerciale, ci prin evaluarea modului în care fiecare mouse se comportă în scenarii reale de joc. Am analizat tipul și performanța senzorului, consistența tracking-ului la mișcări rapide, stabilitatea la DPI ridicat și lipsa accelerației nedorite, aspecte esențiale în special pentru jocurile competitive.

Al doilea criteriu a fost ergonomia. Forma mouse-ului, distribuția greutății și tipul de grip — palm, claw sau fingertip — influențează confortul în sesiuni lungi și precizia pe termen lung, iar diferențele dintre tipurile de mouse-uri și compromisurile reale dintre ele contează mai mult decât orice cifră din fișa tehnică. Am luat în calcul atât modele ușoare, preferate în FPS-uri, cât și variante mai robuste, potrivite pentru MMO sau utilizare mixtă.

Al treilea filtru a fost disponibilitatea reală. Am verificat fiecare model în magazinele din România la data actualizării, iar produsele fără stoc sau vândute doar prin variante ambigue au fost eliminate, indiferent cât de bine arătau pe hârtie.

Mouse de gaming wireless Logitech G Pro X Superlight 2, design ultra-ușor, culoare neagră
[IA] Concept vizual

Cel mai bun per total

Logitech G Pro X Superlight 2

Dacă ar fi să recomand un singur mouse fără să știu nimic despre cine îl cumpără, acesta ar fi. Superlight 2 nu câștigă la nicio specificație izolată — nu e cel mai ușor din listă, nu are cel mai rapid polling — dar e singurul care nu greșește nimic. Cele 60 de grame se simt ușoare fără să pară fragile, iar carcasa nu scârțâie când o strângi în mijlocul unui duel.

Forma e argumentul real, chiar dacă nu apare în nicio fișă tehnică. E aceeași siluetă pe care Logitech o menține de la primul Superlight, pentru că funcționează pentru claw și fingertip la o gamă largă de mărimi ale palmei. Senzorul HERO 2 urcă până la 32.000 DPI, cifră pe care n-o va folosi nimeni, dar contează pentru că rămâne stabil la accelerații mari și la sensibilitățile mici de 400–800 DPI pe care le folosesc de fapt jucătorii competitivi.

Autonomia trece de 90 de ore la 1.000 Hz, ceea ce în practică înseamnă că îl încarci o dată pe săptămână și nu te mai gândești la el. Conexiunea LIGHTSPEED e stabilă și nu introduce latență perceptibilă față de cablu — o comparație care s-a mutat de mult din zona de dezbatere în zona de preferință personală.

Ce nu primești: iluminare, Bluetooth și butoane. Cinci comenzi programabile sunt suficiente pentru shooter-e și strategie, dar dacă joci MMO sau vrei macro-uri pe mouse, G502 X LIGHTSPEED din selecția de mai jos rezolvă exact asta. Suprafața e netedă din fabrică, fără grip texturat — pe mâini care transpiră, o folie adezivă devine necesară, iar acesta e un cost în plus pe care merită să-l anticipezi.

Avantaje

  • 60 de grame fără senzația de construcție fragilă sau carcasă care cedează
  • Senzor HERO 2 stabil la accelerații mari și la sensibilități mici
  • Peste 90 de ore de autonomie la 1.000 Hz, cu conexiune LIGHTSPEED
  • Formă validată de ani de utilizare competitivă, potrivită pentru claw și fingertip

Dezavantaje

  • Fără iluminare și fără Bluetooth, deci fără utilizare mixtă comodă
  • Doar cinci comenzi programabile, insuficiente pentru MMO
  • Suprafață netedă, fără grip texturat inclus în pachet

Are sens pentru jucătorul care vrea un singur mouse bun pentru tot, fără să-și optimizeze setup-ul în jurul unei singure discipline. Nu are sens dacă joci MMO, dacă ai nevoie de macro-uri pe mouse sau dacă vrei să-l folosești pe Bluetooth cu un laptop de lucru.

Mouse de gaming wireless Razer Viper V3 Pro, negru, performanță premium
[IA] Concept vizual

Premium pentru gaming competitiv

Razer Viper V3 Pro

Viper V3 Pro e mouse-ul pe care îl cumperi când ai epuizat scuzele legate de echipament. Cele 54 de grame îl fac cel mai ușor din selecție, iar diferența față de Superlight 2 se simte în mișcările lungi de braț, unde șase grame contează mai mult decât ai crede până le încerci.

Argumentul care justifică poziționarea premium nu e greutatea, ci polling rate-ul: dongle-ul inclus urcă la 8.000 Hz, adică raportează poziția de opt ori mai des decât un mouse obișnuit. Diferența e reală și măsurabilă, dar devine perceptibilă doar peste un anumit prag și doar pentru jucători care au deja tot restul lanțului optimizat — începând cu monitorul, unde se vede prima dată. Dacă rulezi la 144 Hz, o vei plăti fără să o simți.

Senzorul Focus Pro 35K și cele 750 IPS acoperă orice mișcare pe care o poate face o mână omenească. Switch-urile optice de generația a treia elimină problema dublului clic pe care mecanicele o dezvoltă în timp — un avantaj care se vede după al doilea an, nu în prima săptămână. Construcția e simplă și rigidă, fără compromisuri făcute în numele greutății.

Compromisurile sunt de așteptat. Rulat la 8.000 Hz, autonomia scade de la aproape 95 de ore la sub 20, deci modul acela e pentru sesiuni, nu pentru uz zilnic. Forma e plată și simetrică, gândită pentru claw și fingertip — dacă apuci mouse-ul cu toată palma, DeathAdder V3 de mai jos are profilul înalt care îți susține mâna. Și, ca la Superlight 2, nu există butoane suplimentare pentru cine le caută.

Avantaje

  • 54 de grame, cel mai ușor mouse din întreaga selecție
  • Polling de 8.000 Hz cu dongle-ul inclus în pachet
  • Senzor Focus Pro 35K cu 750 IPS, fără scăpări la mișcări rapide
  • Switch-uri optice de generația a treia, fără dublu clic în timp

Dezavantaje

  • Modul de 8.000 Hz reduce autonomia de la circa 95 de ore la sub 20
  • Formă plată și simetrică, nepotrivită pentru grip palm
  • Fără butoane suplimentare pentru macro-uri sau comenzi de productivitate

Are sens pentru jucătorul competitiv care are deja monitor rapid și PC pe măsură și vrea ultima marjă de avantaj din periferice. Nu are sens dacă joci la 144 Hz sau mai puțin, unde polling-ul de 8.000 Hz rămâne un cost fără efect perceptibil.

Mouse de gaming HyperX Pulsefire Haste 2, negru, iluminare RGB
[IA] Concept vizual

Cel mai bun raport performanță/preț

HyperX Pulsefire Haste 2 (cu fir)

Aici se vede cel mai clar cât de puțin plătești pentru performanță pură când renunți la wireless. Haste 2 cu fir cântărește 53 de grame — mai puțin decât orice model wireless din selecție — și folosește un senzor de 26.000 DPI cu 650 IPS, adică exact categoria de componente pe care o găsești în modelele de vârf.

Cablul HyperFlex 2 e partea care schimbă experiența. E suficient de moale și de ușor încât, cu un bungee pe birou, senzația de tragere aproape dispare. Nu e identic cu wireless-ul — nimic nu e — dar diferența nu mai e cea pe care o știau jucătorii acum cinci ani, iar la nivelul acesta de greutate compromisul devine ușor de acceptat. Dacă ești nedecis între cele două lumi, merită să înțelegi întâi ce se schimbă efectiv când renunți la fir.

Switch-urile sunt date la 100 de milioane de clicuri, iar construcția, deși simplă, nu are jocuri în carcasă. Skate-urile PTFE montate din fabrică sunt bune, ceea ce nu e de la sine înțeles în segmentul acesta.

Limitele sunt exact cele pe care le anunță numele. Nu există variantă radio pentru modelul acesta — dacă vrei Haste 2 fără fir, e alt produs, cu alt senzor și altă greutate. Nu are iluminare, ceea ce pentru unii e un plus. Și rămâne la șase butoane, deci nu preia rolul modelului următor din selecție.

Avantaje

  • 53 de grame, cel mai ușor mouse cu fir din selecție
  • Cablu HyperFlex 2 suficient de flexibil încât tragerea aproape dispare
  • Senzor de 26.000 DPI cu 650 IPS, la nivelul modelelor de vârf
  • Switch-uri date la 100 de milioane de clicuri și skate-uri PTFE din fabrică

Dezavantaje

  • Numai cu fir — varianta wireless este un produs diferit, cu alte specificații
  • Fără iluminare RGB
  • Șase butoane, deci fără rol de mouse pentru MMO sau productivitate

Are sens pentru jucătorul care vrea performanță de vârf și nu are nicio problemă cu un cablu pe birou. Nu are sens dacă îți dorești libertatea wireless-ului sau dacă ai nevoie de mai multe comenzi programabile.

Mouse gaming wireless Logitech G502 X LIGHTSPEED negru, vedere din unghi 3/4
[IA] Concept vizual

Pentru butoane multe și uz mixt

Logitech G502 X LIGHTSPEED

G502 e singura linie din listă care rezolvă o problemă pe care celelalte nici nu o abordează: ce faci când același mouse trebuie să meargă și la joc, și la lucru. Treisprezece comenzi programabile înseamnă că poți pune pe mouse ce în alte configurații ajunge pe tastatură — scurtături de editare, comutare de tab-uri, comenzi de Discord — și dacă tot reorganizezi comenzile, alegerea tastaturii schimbă la fel de mult felul în care joci.

Rotița cu mod liber e partea pe care o subestimezi până o folosești. Comutată din butonul de sub ea, se învârte fără trepte și parcurge un document lung sau un feed dintr-o singură mișcare, apoi revine la modul cu trepte pentru schimbarea armelor. E genul de detaliu care nu se vede într-un tabel comparativ, dar care schimbă modul în care lucrezi.

Versiunea LIGHTSPEED aduce switch-urile hibride LIGHTFORCE — contact optic cu senzație mecanică — și conexiunea wireless proprietară Logitech, aceeași din Superlight 2. Senzorul HERO 25K este cu o generație în urmă față de primul model din selecție, dar diferența rămâne teoretică pentru orice scenariu care nu e esports la nivel înalt, iar mouse-ul acesta nu pentru asta e cumpărat.

Limitările sunt reale și merită spuse ca atare. Nu are iluminare RGB — dacă o vrei, e alt model din aceeași familie. Cele 89 de grame îl scot din discuția FPS-urilor competitive, unde restul selecției stă la 53–60. Și nu are Bluetooth, ceea ce e o absență ciudată pentru un mouse vândut parțial pe argumentul productivității: îți ocupă un port USB pe laptopul de lucru, cu dongle cu tot.

Avantaje

  • Treisprezece comenzi programabile, suficiente pentru MMO și productivitate
  • Rotiță cu mod liber, comutabilă din mers pentru documente lungi
  • Switch-uri hibride LIGHTFORCE, cu contact optic și senzație mecanică
  • Wireless LIGHTSPEED, aceeași conexiune din modelele de vârf Logitech

Dezavantaje

  • Fără iluminare RGB, spre deosebire de varianta Plus din aceeași familie
  • 89 de grame, prea mult pentru FPS competitiv
  • Fără Bluetooth, deci ocupă un port USB pe laptopul de lucru

Are sens pentru cine folosește același mouse și la joc, și la muncă, și vrea comenzile la îndemână fără să învețe un layout nou. Nu are sens dacă joci în principal shooter-e competitive, unde cele 89 de grame devin un handicap real.

Mouse gaming wireless Logitech G305 Lightspeed negru, vedere din unghi 3/4
[IA] Concept vizual

Cel mai bun pentru buget redus

Logitech G305 Lightspeed

G305 e în listă pentru că rezolvă cea mai frecventă neînțelegere din segmentul de intrare: că wireless-ul ieftin înseamnă wireless prost. Nu e cazul. Folosește aceeași tehnologie LIGHTSPEED din modelele de vârf Logitech, nu Bluetooth și nu un receiver generic de 2,4 GHz, iar latența rămâne sub pragul la care ai putea să o distingi de un cablu.

Senzorul HERO merge până la 12.000 DPI, adică de câteva ori peste orice sensibilitate folosită în practică. E aceeași familie de senzori din G502 X, într-o variantă mai veche — precizia la mișcări lente și stabilitatea la accelerație rămân bune, fără scăpări.

Alimentarea cu o baterie AA este o decizie de proiectare, nu o economie. Duce peste 200 de ore în modul standard, ceea ce înseamnă că schimbi bateria de câteva ori pe an și nu rămâi niciodată fără mouse la mijlocul unei sesiuni pentru că ai uitat să-l pui la încărcat. Pentru cine detestă cablurile de încărcare, e chiar un avantaj.

Ce plătești în schimb ține de greutate și de finisaj. Cele 99 de grame cu bateria montată îl fac cel mai greu din selecție, ceea ce se simte în sesiunile lungi de FPS. Nu are acumulator reîncărcabil, deci bateriile devin un consumabil. Și nu are iluminare — irelevant pentru performanță, relevant dacă ai un setup în care contează.

Avantaje

  • Wireless LIGHTSPEED autentic, nu Bluetooth sau receiver generic
  • Senzor HERO de 12.000 DPI, din aceeași familie ca la modelele superioare
  • Peste 200 de ore de funcționare pe o singură baterie AA
  • Construcție simplă și robustă, fără puncte slabe evidente

Dezavantaje

  • 99 de grame cu bateria montată, cel mai greu model din selecție
  • Fără acumulator reîncărcabil, deci bateriile devin un consumabil
  • Fără iluminare

Are sens pentru primul mouse wireless serios sau pentru un al doilea mouse într-un setup secundar, fără să cobori la senzori de compromis. Nu are sens dacă joci FPS multe ore pe zi, unde greutatea devine obositoare.

Alte mouse-uri pe care le-am luat în calcul

  • Mouse gaming cu fir Razer DeathAdder V3 negru, vedere de sus

    Razer DeathAdder V3 (cu fir)

    • 59 g, formă ergonomică
    • Senzor Focus Pro 30K
    • Cablu Speedflex
    • 6 butoane programabile

    Razer DeathAdder V3 este varianta cu fir a celei mai cunoscute forme ergonomice pentru dreptaci: spate înalt, curbă care umple palma și un flanc stâng scobit pentru degetul mare. Cântărește 59 de grame, ceea ce pentru un profil atât de înalt e neobișnuit de puțin — silueta nu a fost subțiată ca să se ajungă acolo, ci golită pe interior, așa că sprijinul sub palmă rămâne întreg.

    Senzorul Focus Pro 30K acoperă orice sensibilitate folosită în practică și rămâne stabil la mișcări bruște, iar cablul Speedflex e suficient de suplu încât, cu un bungee pe birou, senzația de tragere să devină aproape imperceptibilă. Cele șase butoane programabile ajung comod pentru shooter-e și strategie, fără să încarce lateralele cu comenzi pe care le apeși din greșeală. Compromisul real față de un model wireless nu mai ține azi de latență, ci de cablu ca obiect fizic: se resimte la mișcările ample de braț și de fiecare dată când reorganizezi biroul.

    Se potrivește jucătorului cu palma mare, care sprijină toată mâna pe mouse și caută stabilitate în sesiuni lungi — mai ales dacă vine de pe un DeathAdder mai vechi și vrea aceeași senzație la aproape jumătate din greutate. Nu se potrivește cui prinde mouse-ul în vârful degetelor sau are palma mică, pentru că spatele înalt devine incomod, și nici cui își organizează setup-ul fără fire.

    Avantaje

    • Formă palm grip clasică
    • 59 g pentru profilul lui
    • Senzor Focus Pro 30K

    Limitări

    • Cu fir, fără variantă radio
    • Formă înaltă, nu universală

    Verifică prețul pe eMAG

Nu există un mouse de gaming cel mai bun, ci unul potrivit felului în care joci și mărimii palmei tale. Pentru majoritatea oamenilor, Superlight 2 acoperă cele mai multe scenarii fără să greșească nimic. Dacă joci competitiv și ai deja restul setup-ului optimizat, Viper V3 Pro îți dă ultima marjă. Dacă un cablu pe birou nu te deranjează, Haste 2 livrează aproape aceeași performanță pentru mult mai puțin. G502 X LIGHTSPEED e răspunsul pentru cine folosește același mouse și la joc, și la muncă, iar G305 rămâne cea mai sănătoasă intrare în wireless-ul serios.

Prețurile erau exacte la momentul publicării acestui articol, dar se pot schimba în timp.

Ne verificăm întotdeauna informațiile

Recomandările Drumetie se bazează pe analiză editorială documentată, compararea specificațiilor oficiale, surse independente credibile și feedback documentat.

Ai o observație despre o recomandare? Contactează echipa Drumetie.